Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Kosovo i Metohija u 2011. – Sever na dnevnom redu

Komentari (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 subota, 28 januar 2012 12:18
Ludi Vanko
Prelet preko događaja ovde je relativno korektan.Barutna punjenja u svemu implicitno prisutna.Samo u fusnoti naziremo da ni Šiptarima ne cvetaju ruže.Međutim Šiptara ovde uglavnom nema.Ima njihove dominacije,ima njihovih ofanzivnih naleta i ima defanzive srpskih vlasti i "gl.pregovarača" Stefanovića kao čoveka koji u pregovorima ne vidi naročitu šansu, jer nema ništa u rukama i treba ono što se evevenualno može da štpne od nekoga.Slika tragična gledano sa naše strane i može da ohrabrio sve one koji bi od Kososva digli ruke.Tadićev zahtev da se sredi sever i manastiri lebdi kao fatamorgana.Ima međutim Srba koji računaju na faktor vremena i na prilike koje, u dužem intervalu,stvari mogu radikalno da se izmene.To su hazardi i nade koje trenutno nemaju pokriće.Šta nam je činiti ako Amerika i EU određuju sudbinu Kosova i to na strani Šiptara?Koliko energije i para gubimo u zavežljaju napetosti koju neki hoće da "zamrznu"? Valjalo bi gordijev čvor preseći ali prilike Srbiji ne idu u prilog .Šta?
Preporuke:
13
6
2 subota, 28 januar 2012 12:49
ni po babu, ni po stričevima
Izvanredna i objektivna analiza g. Brudara. Mada su zaključci uglavnom sumorni. Šteta što ne piše češće.
Preporuke:
13
5
3 subota, 28 januar 2012 13:05
hmmmm ...
Sadašnju srpsku realnost u vezi sa Kosovom oslikavaju reči prvog srpskog pregovarača Borislava Stefanovića: „Nemamo mi nešto u ruci, pa da im ne damo, nego mi pokušavamo nešto da oduzmemo iz čvrsto stisnutih ruku
A katastar, struja, voda, telefonija, diplome, pečati, carina ... sve to niste morali da im date! Čime su vas ucenili sa Zapada, priznajte!
Preporuke:
40
3
4 subota, 28 januar 2012 14:01
Saša
Borko Stefanović treba i već je trebalo da lupi šakom o sto i da traži povratak 250000 izbeglih Srba, i njihov pristojan život na njihovim imanjima. E onda bi taj čvrsti stisak popustio. Čvrsti stisak ne popušta tako što ga gladite, nego tako što ga nadjačate. Borka samo interesuje mesto šefa diplomatije i ništa drugo. Hvala Brudaru što ga pominje, ali nije on ličnost koju treba pominjati. Treba ga samo skloniti. Dovoljno je štete naneo dosadašnjim "pregovorima".
Preporuke:
25
2
5 subota, 28 januar 2012 16:29
Žiko
U BiH je medjunarodna zajednica bila jako eksplicitna kada je povratak prognanih bio u pitanju. U Republiku Srpsku su se vratili svi koji su to htjeli. Oni koji su započeli nov sjajan život u inostranstvu i ne misle da se vrate. Imovina je vraćena svima 100% Što se tiče povratka Srba tu je bilo dosta improvizacije. Mnogi se nisu htjeli vratiti ali i oni koji jesu bili su urnisani lokalnom administracijom i ekstremistima pa su u velikom procentu i takvi odustali. O ovome govorim samo iz razloga što se pitam:,,Šta država Srbija radi po pitanju povratka i zašto joj to ne bude pitanje svih pitanja kada je riječ o Kosovu". Loši primjeri onih koji se vratili su slamka za koju se vlada može hvatati, jer se zna da će Šiptari i dalje opstruisati povratak a to se samo njima može obiti o glavu. E tu bi se onda moglo tražiti uporište za odvajanje Sjevernog dijela što je po meni najbolje riješenje. Nadalje treba i lobiranja, naravno kod naših (USA) neprijatelja ali koga je moliti nije srditi.
Preporuke:
12
2
6 subota, 28 januar 2012 17:07
nikola
Nije tacno da mi nemamo nista u ruci imamo Rezoluciju1244 i ono da Kosovo i Metohija nikada nece biti u OUN pri ovakvom odnosu snaga u sveto.Nesto drugo gospoda iz DS-a nemaju?
Preporuke:
16
1
7 subota, 28 januar 2012 18:49
Anka Krajina
Komentator Saša je u pravu kad kaže da bi "čvrsti stisak" popustio kad bi se zahtevao povratak prognanih Srba sa Kosova.
Brojne ucene, na koje je aktualna vlast pristala, nisu nimalo pomogli rešavanju problema KiM.
Da je povratak suvereniteta nad KiM (delimično ili u celini) za ovu vlast bio prioritet, zasigurno ne bi došli tako daleko.
Plaćanje međunarodnih kredita za Kosovo bez prava na ubiranje poreza i carina na KiM?
Nije li to jedna od mogućnosti smekšavanja "čvrstog stiska". Uvek su pare imale jači efekat od bilo kakvih drugih mera.
Nema evidencije u šta su potrošene pare? Ne zna se ko ih potrošio! Za to nisu krivi ni EU ni SAD.
Za to je kriva vlast Srbije sa svim svojim strukturama. Nedostatak kontrole nije posledica nenaklonjenosti međunarodne zajednice već unutrašnje korumpiranosti i javašluka. A cenu plaćaju Srbi sa KiM, zaboravljeni i odbačeni od vlastite države.
Preporuke:
14
1
8 subota, 28 januar 2012 19:37
Slavomir Srpski
Vrlo slab i nemotivisan tekst.Citiram:" I najavljeni referendum za februar ove godine u organizaciji četiri opštinske skupštine na severu Kosova, na kome bi građani trebalo da se izjasne da li prihvataju kosovske institucije u tim opštinama,u funkciji je nastojanja da se održi stanje zamrznutog konflikta.Koliko god ova opcija može nekom izgledati povoljno,njeno produženje ili trajanje do promene međunarodnih prilika,u sadašnjem trenutku ne izgleda ostvarivo.Čak ukoliko bi i krenulo po zlu za EU, pitanje je,da li bi Srbija mogla da na pravi način iskoristi situaciju i vrati se na Kosovo."Ako je neko ovoliko malodusan njemu (autoru) nema spasa. Spasa ima za one koji se bor da ostrave sopstvenu stvarnost, pocevsi od akcije Srba na severu Kosova.U situaciji gde zele da ubrzaju otimacinu jedina odbrana je zamrzavanje, sto sada i rade.Zasto je za autora to neostvarljivo? To ne objasnjava a samo siri dezerterstvo!Za mene je OSTVARLJIVO, jer prirodni saveznici Rusija i Kina jacaju a EU-SAD slabe!!
Preporuke:
13
2
9 subota, 28 januar 2012 20:36
Odbrana i poslednji dani
Voleo bih da mi neko ko zna kaže šta su nam to Amerikanci nudili, a mi na to nismo pristali?Mišljenja sam da njima nije bilo ni na kraj pameti da ovde podržavaju većinu,nego manjinu.Što se tiče Martijevog izveštaja.Sumnjam da je to bio nagoveštaj promenjenog odnosa međunarodne zajednice prema Srbima.Ne mislim ni da je kurtoazni čin da se Srbima,eto, nešto prizna.Verujem da se to pokrenulo zbog obuzdavanja i disciplinovanja šiptarskih ekstremista i stavljanja pod kontrolu.Nešto kao bombardovanje pakistanskih vojnika i libijske "oslobodilačke" bulumente.
Preporuke:
11
1
10 subota, 28 januar 2012 21:07
Vlada
Nerviram se uvek iznova kad vidim i kad se podsetim koliko je tu bilo propuštenih šansi.
Preporuke:
9
3
11 nedelja, 29 januar 2012 00:56
josa
kads bi se svi srbi koji su zivei na kosovu vratili 250000 zasto to ne bi vazilo i za albance njih ima oko 1 mil. samo u turskoj da ne racunamo po evropi kako god da bilo u svakom pogledu albanaca shiptara ima mnogo vise preko 90% a sto se tice iselavanja sa kosova pitanje kako stoje stvari u juznoj srbiji ko njih tera sa svojih ognjista tamo nema siptara ali svake godine se ugasi po neko selo uskoro i gradovi poput prokuplja i td.Drage srpske komsije nemojte traziti uvek probleme sa albancima ili siptarima pokusajte jednom da sa nama zajedno zivite ili pored nas ja verujem i to je istina da su srbi na kosovu dobro ziveli ali posle pojave milosevica i njegove politike nisu vise kosovski srbi odlucivali nego srpska akademija na celu sa cosicem dobricom beckovicem i ostalim glupim retronaucnicima hej kako neko moze da bude tako glup i da misli da moze da se nosi protiv evrope i amerike to je cisto samoubistvo harakiri i sta sad pokusaliste izgubiliste idemo dalje
Preporuke:
2
14
12 nedelja, 29 januar 2012 02:01
Saša
@Josa
A što ne pobrojaste i one iz vaše postojbine - Kavkaza?
Cifra od 250000 Srba je nastala samo u Junu 1999, dakle organizovanim nasilnim progonom. Niko ne pominje 400.000 raseljenih Srba 1941-1986. Niko ne pominje zulum 1690-1912, kada je mnogo Srba pod presijom primilo islam. Čitavu Drenicu čine poarnaućeni Srbi. I dan danas u Drenici ima mnogo mesta koje lokalni Šiptari zovu Cërkvishta (Crkvište), mesto gde je nekada bila crkva. Ja sam naveo cifru od 250000 Srba proteranih samo u jednoj organizovanoj genocidnoj akciji. Uostalom, sam administrator Hans Hakerup, je 2002. godine na glasačkim loistovima za prve kosovske parlamentarne izbore imao preko 200000 srpskih glasača, a sigurno još toliko i nije bilo popisano zbog organizovanog bojkota.
No ja Vas razumem, pošto iz Beograda nikada ti argumenti nisu potezani, vama je ostavljeno puno prostora za manipulacije. Vi to koristite, a i ja bih da sam na vašem mestu. Ne ljutim se ja na Vas, nego na ove naše izrode.
Preporuke:
11
2
13 ponedeljak, 30 januar 2012 12:25
thinking maize
Vrlo fini SPIN tekst! Kako ga drugačije nazvati! Počnete od TRENUTNE situacije, osvrnete se na PROTEKLE događaje, ali NE NUDITE ALTERNATIVE! A, alternative su: 1) ekonomski razvoj Srbije, jer, ako Srbija ima NIŽI društveni proizvod odnosno 1998, ŠTA REĆI ko je KRIV za TO!? Jer, ako imate DOBAR ekonomski program, koji se SPROVODI i DAJE REZULTATE, pre svega kroz ZAPOŠLjAVANjE NARODA i UVEĆANjE NARODNOG i DRŽAVNOG BOGASTVA, onda će Vam biti LAKŠE sa vođenjem politike! 2) trgovačka politika, tj. ZAR MORAMO da TRGUJEMO SAMO sa Šiptarima, EU i Amerikom!? Ne bi se blokada kod Merdara PRIKAZIVALA tako tragičnom da je neko SAMO SPROVODIO postojeći trgovinski sporazum sa Rusima i izvozio na VELIKO RUSKO TRŽIŠTE!? Kad se već POZIVAMO na istoriju, jer Austrija 1906 objavi Srbiji carinski rat, pa opet TA i TAKVA Srbija nađe tržište u Egiptu (!?) izvozeći preko tad TURSKOG Soluna!? 3) Jel JOŠ UVEK možemo da OTKAŽEMO sporazume sa "Euleksom", SOFA sporazum, kao i našu EU kandidaturu!? RAZMISLITE!?
Preporuke:
3
1
14 ponedeljak, 30 januar 2012 16:42
brm
"Čitavu Drenicu čine poarnaućeni Srbi."
eto nam spasa - da se svi Ustaše, Dreničani, Albanci iz Albanije i muslimani uključujući i 10 miliona srpski govorećih u Turskoj vrate izvornom identitetu..... za razliku od Brudarovog dezerterstva ovaj plan je nadasve realan, zar ne Alkar
Preporuke:
1
3
15 ponedeljak, 30 januar 2012 20:05
Saša
@Brm
Nije mi baš jasno šta ste hteli reći. Pretpostavljam i nikom od učesnika diskusije. Ako je to nešto što samo vi i alkar trebate razumeti, to je već u redu.
Preporuke:
5
0
16 sreda, 01 februar 2012 13:12
brm
@Saša
samo sam se osvrnuo na "realiste" koji Brudaru spočitavaju dezerterstvo i malodušnost kao da je on kriv što im se činjenice kojih se drži ko pijan plota ne dopadaju ..ništa lično sa alkarom
Preporuke:
0
0
17 utorak, 07 februar 2012 18:31
Milan Stanić
Pripadam generaciji koja je od II svet.rata rasla i obrazovala se u novoj Jugoslaviji.Problem KiM bio je stalno jedan od najkomplikovanijih problema,kako sa aspekta političkih,ekonomskih,nacionalnih,kulturnih i inih problema.U stvari,od momenta formiranja I Prizrenske lige KiM postaje"corpus separatum"sa dva nepomirljiva subjekta. S jedne strane Srbija, jer KiM predstavlja duhovnu i državnu vertikalu srpskog naroda,a sa druge strane Albanci koje nikada nije bilo moguće integrisati u ,politički i zakonodavni okvir bivše SFRJ.Interesantno,prateći često komentare na elektornskim i štampanim medijima nisam primetio da je neko pomenuo (1958 -59)god. kad je prostor KiM od tadašnje aut.oblasti pretvoren u Autonomnu pokrajinu KiM teritorijalno uvećanu za 14 novih opština.Ovo nije učinjeno slučajno,nego sa jasnom namerom daljnjeg slabljenja Srbije i u skladu sa politikom KPJ/SKJ koja na V. Zemaljskoj konferenciji donosi zaključak da se prostor KiM priključi Albaniji.Posvetite jedan čitav broj
Preporuke:
1
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner